Ambar Kargo Avantajları ve Detayları - seraytrans.com

Kargo taşımacılığı ve tüm lojistik süreçler, farklı kategorilere ayrılarak yürütülmektedir. Ambar kargo; düşük kapasitede mal taşıması gerçekleştirecek olan firmaların, tercih ettiği bir taşımacılık türü olarak tanımlanmaktadır. Ambar kargo hizmeti sayesinde, taşımacılık işlemleri için kullanılan bütçe miktarı büyük oranda düşürülmektedir.

Depolanan ve ambarlara yerleştirilen ürünler, taşımacılık işlemleri esnasında büyük bir operasyona ihtiyaç duymaktadır. Bu sürecin başarılı bir şekilde yürütülmesi, ambar kargo hizmeti ile mümkün hale gelmektedir. Ambar kargo, düşük sayıda paket ya da koli transferinin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Ambar Taşımacılık Nedir?

İthalat ve ihracat faaliyetlerinin sürekli olarak gelişim göstermesi, nakliye işlemlerine duyulan ihtiyacın artmasına neden olmaktadır. İthalat veya ihracat ile ilgilenen şirketler, güvenilir nakliye hizmeti sunan firmalarla çalışmaya özen göstermektedir. 

Ambar taşımacılık hizmeti, düşük miktarda ürün nakliyesinin söz konusu olduğu lojistik süreçlerine verilen isimdir. Tek bir aracı dahi doldurmayacak miktarlardaki ürünler, ambar kargo hizmeti ile ekonomik bir şekilde taşınmaktadır. İlgili nakliye firması, taşıyacakları ürünleri yeterli sayıya ulaşana kadar depolarda saklamaktadır.

Firmalar, az sayıdaki ürünlerini kargo şirketleri aracılığıyla nakliye etmek istediğinde; yüksek miktardaki ödeme tutarlarıyla karşı karşıya kalabilmektedir. Ambar kargo işlemleri tam da bu noktada devreye girerek, taşınma süreci maliyetli olan malların en uygun fiyatlarla taşınmasını sağlamaktadır.

Firma sahipleri, ambar kargo hizmeti sayesinde yıllık oranda tasarruf edebilmektedir. Bu hizmet ile ürünlerin en az maliyetlerle taşınması mümkün hale gelmektedir. Bu hizmeti verecek olan firmanın, profesyonel çalışma ekibine ve uygun depolara sahip olması gerekmektedir. 

Ambar Taşımacılığın Avantajları Nelerdir?

Ambar taşımacılık hizmetinin, kişi veya kuruluşlara sağladığı pek çok avantaj bulunmaktadır. Aynı güzergâh üzerinden taşınacak olan malların tek bir vasıta ile nakliye edilmesi, hem lojistik firmalarının hem de şirket sahiplerinin tasarruf etmesini sağlamaktadır. Ambar taşımacılık hizmetinin avantajları şunlardır:

  • Tüm taşıtı doldurmak için yeterli sayıda ürünü bulunmayan firmaların en ideal tercihi olarak nitelendirilmektedir. Ambar kargo hizmeti, firmaların tüm aracı doldurma zorunluğunu ortadan kaldırmaktadır. Ambar kargo sayesinde, sadece taşınması istenen ürünlerin, ücretinin ödenmesi mümkün hale gelmektedir.
  • Birkaç parça koli veya az miktarda ürünün taşınması gerektiğinde, kargo firmalarıyla çalışmak ekonomik anlamda sıkıntılara neden olabilmektedir. Ambar kargo, firmaların küçük çaptaki ürünlerini bir araya getirerek; hızlı bir şekilde taşınmasına olanak tanımaktadır.
  • Havayolu, karayolu ve denizyolu taşımacılık hizmetleri ile yürütülen tüm ambar kargo işlemlerinde; ortaya çıkan kaza veya ürün kaybı gibi durumların maddi bedeli kargo firması tarafından ödenmektedir. 
  • Taşıyıcı firma, ürünlerin taşınmasına ek olarak depolanması görevini de üstlenmektedir. Böylece üretici firma, kendi deposundan tasarruf edebilmektedir. Kargo firmasının ambarında saklanan ürünler, uygun koşullar sağlandığında nakliye edilmektedir.

Ambar Taşımacılığın Dezavantajları Nelerdir?

Ambar kargo, hemen hemen her firma tarafından tercih edilen bir yöntem olmasına rağmen dezavantaj sağlayacak durumlara da neden olabilmektedir. Ambar taşımacılık hizmetlerinin, ilkel prosedürlere sahip olması, dezavantajlı yönlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Ambar taşımacılığın dezavantajları şunlardır:

  • Standart bir taşıma süresinin bulunmaması, ambar kargo hizmetinin en büyük dezavantajı olarak gösterilmektedir. Üretici firmalar, çalıştıkları kargo şirketinin biçtiği bekleme süresine tâbi olmak zorundadır. Bu durum, taşınması gereken malların gönderilecekleri yere geç ulaşmasına neden olmaktadır.
  • Taşımacılık hizmeti veren firmaların, işlemleri resmi evrak kullanmadan gerçekleştirmesi durumunda; uzun vadede yaşanan ciddi sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Bu olumsuz durumların önüne geçmek için profesyonel taşımacılık hizmeti veren kurumsal şirketlerle çalışılması gerekmektedir. 
  • Teslim alınan ürünlerin, taşımacılık hizmeti veren firmanın merkezine uzak olması; malların planlanan tarihten daha geç teslim edilmesine neden olabilmektedir. Bu durum hem satıcı hem de alıcı firmaların mağduriyet yaşamasına neden olmaktadır.
  • Ambar taşımacılık işlemi manuel bir şekilde yürütülmektedir. Bu durum üretici firmalarının ürünlerini takip etmesine engel olmaktadır. Firmaların ürünlerini anlık olarak takip edememesi, çeşitli finansal sorunları da beraberinde getirmektedir.

Parsiyel Taşımacılık ve Ambar Taşımacılık Arasındaki Farklar

Parsiyel taşımacılık, ambar kargo hizmetinin dezavantajlarını ortadan kaldırmak amacıyla oluşturulmuştur. Parsiyel taşımacılık hizmeti, ürünlerin yük hesabına göre fiyatlandırılarak taşınmasına olanak tanımaktadır. Parsiyel kargo sürecinde, firmaların istedikleri kadar koli ya da paket transferi yapabilmesi mümkündür.

Parsiyel taşımacılık hizmeti, farklı firmalardan gelen ürünlerin biriktirilerek tek bir araçla taşınması anlamına gelmektedir. Aynı güzergâha gidecek olan eşyalar, bir araya getirilerek tek bir vasıta ile taşınmaktadır. Bu sayede üretici firmalarının, taşımacılık faaliyetleri için ayırdığı bütçe miktarı azaltılmaktadır. 

 

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir