Balkan Ülkeleri Nelerdir? A’dan Z’ye Tüm Balkan Ülkelerinin Listesi

Balkan Ülkeleri Nelerdir? A’dan Z’ye Tüm Balkan Ülkelerinin Listesi

Avrupa’nın güneydoğusunda yer alan bölge olarak tanımlanan Balkanlar; ekonomik, kültürel, dini olarak birbirinden farklı pek çok ülkeden oluşmaktadır. Balkan olarak adlandırılan bölgenin 12 ülke bulunurken bu bölgenin yüz ölçümü ise 466. 877 kilometrekaredir. İçerisinde Türkiye’nin de yer aldığı Balkanlar, Güneydoğu Avrupa ülkeleri olarak da tanımlanabilmektedir. Bu ülkeler arasında her alanda etkileşim sağlanmaktır. Başta Yunanistan taşımacılık hizmeti olmak üzere diğer ülkelere de verilen taşımacılık hizmeti sayesinde ülkelerin birbiri ile etkileşimi artmakta ve ekonomik ilişkilerin kurulmasına olanak sağlanmaktadır. En kalabalık Balkan ülkesi olan Türkiye’de faaliyet gösteren Seray Trans, Balkan ülkelerine uluslararası taşımacılık hizmeti sunmaktadır. Güneydoğu Avrupa olarak adlandırılan Balkan ülkelerinin hangileri olduğunu ve Seray Trans’ın hangi Balkan ülkelerine taşımacılık hizmeti sunduğunu bu yazımızda bulabileceksiniz.

Balkan Ülkeleri

Son yıllarda Güneydoğu Avrupa olarak adlandırılan Balkanlar, Avrupa Kıtası’nın güneydoğusunda yer almaktadır. Arnavutluk, Bosna- Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Yunanistan; Balkan ülkeleridir. Türkler, Romenler, Sırplar, Boşnaklar ve Arnavutlar Balkanlarda yaşayan etnik gruplar arasında yer almaktadır.

Arnavutluk

3 milyondan fazla nüfusa sahip olan Arnavutluk, Balkan Yarımadası’nın batı kesiminde yer almaktadır. Adriyatik Denizi’ne bakan uzun kıyı şeridine sahip olan ülkenin başkenti Tiran ve resmi dili Arnavutçadır.

Bosna Hersek

Arnavutluk’un doğusunda yer alan Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’dır. Farklı dinlerin bir arada yaşadığı ülkede üç buçuk milyon insan yaşamaktadır. Hırvatlar, Sırplar ve Boşnaklar olarak ülkede farklı etnik gruplar da bulunmaktadır.

Bulgaristan

Başkenti Sofya olan Bulgaristan Cumhuriyeti’nde 7 milyonu aşkın kişi yaşamaktadır. Etnik olarak farklı grupların  bir arada yaşadığı ülkenin resmi dili ise Bulgarca’dır.

Hırvatistan

Hırvatistan, Balkan Yarımadası’nın Adriyatik kıyısının batı kıyısında yer almaktadır. dört milyonu aşkım kişinin yaşadığı ülkede Hırvatça resmi dil olarak kullanılmaktadır.

Kosova

İki milyona yaklaşan nüfusu ile Kosova Cumhuriyeti, resmi dil olarak Sırpça ve Arnavutçayı kullanmaktadır. Ülkenin başkenti Priştine ve nüfusunun büyük çoğunluğu etnik olarak Arnavut’tur.

Kuzey Makedonya

Yaklaşık olarak iki milyon insanın yaşadığı Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp ve resmi dili Makedoncadır.

Karadağ

Karadağ’da yaklaşık olarak 650 bin kişi yaşamakta ve bu kişiler Karadağ’ın resmi dilini konuşmaktadır. Başkenti Podgoritsa olan Karadağ, farklı etnik kökenli insanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Romanya

Balkan Yarımadası’nın en büyük parçasını oluşturan Romanya’nın başkenti Bükreş’tir. 20 milyona yaklaşan nüfusa sahip olan Romanya’da halkın büyük kısmını Romenler oluşturmaktadır.

Sırbistan

Halkın büyük çoğunluğunun Sırplardan oluştuğu Sırbistan, yaklaşık olarak yedi milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Başkenti Belgrad olan ülkenin resmi dili ise Sırpçadır.

Başlıca özellikleri sayesinde Balkan ülkelerine ait çeşitli bilgiler edindikten sonra Türkiye ile Balkan ülkeleri arasında taşımacılık hizmeti sunan Seray Trans’a değinebiliriz.

Uluslararası Taşımacılıkta Öncü Firma: Seray Trans

Başta Balkan ülkeleri olmak üzere pek çok Avrupa ülkesine de uluslararası taşımacılık hizmeti sunan Seray Trans, güvenli ve kaliteli bir teslimat gerçekleştirmektedir. Kaliteli lojistik hizmeti sunan firma, Yunanistan, Bulgaristan, Kosova, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Bosna- Hersek devletlerini kapsayan Balkan ülkelerine güvenli taşımacılık çözümleri/ hizmetleri sunmaktadır. GPS uydu araç sistemi sayesinde 7/24 online izlenebilen araçlar sayesinde yüksek güvenlikli teslimat süreci gerçekleştirilmektedir. 20 yılı aşkın süredir tecrübesi ve bilgi birikimi ile, sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek firmasına uyarlamaktadır. Üst seviyelerde müşteri memnuniyeti sağlayarak zamandan ve maliyetten tasarruf etmenize yardımcı olmaktadır.

Bulgaristan, Bosna- Hersek, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Romanya, Sırbistan, Kosova ve Yunanistan parsiyel taşımacılık ya da komple çıkışlı taşımacılık hizmetleri sunmaktadır. Günlük parsiyel ve komple çıkışlı teslimatların gerçekleştiği Balkan ülkelerine ayrıca kapıdan kapıya taşımacılık, uluslararası ev ve ofis taşımacılığı, fuar ve proje taşımacılığı, tehlikeli madde taşımacılığı ve askılı araçlarla tekstil yüklemeleri hizmetleri/ çözümleri sunulmaktadır. Şeffaf hizmet politikasını benimseyen firma, tüm Balkan ülkeleri dahil olmak üzere pek çok Avrupa ülkesine de günlük parsiyel ya da komple çıkışlı taşımacılık hizmetleri sunmaktadır. Geniş ağ yapısı sayesinde müşterilerine en üst seviyede kaliteli hizmet veren firma, profesyonel ekibi ve uzman şoförleri sayesinde eşyalarınızın, yüklerinizin ya da mallarınızın zamanında ve güvenli bir şekilde teslim etmesini sağlamaktadır. Ayrıca diğer taşımacılık çözümlerine oranla daha hızlı ve güvenli bir teslimat süreci sağlayan Minivan Express hizmetinden yararlanabilirsiniz. Balkan ülkelerini başta olmak üzere Doğu Avrupa ülkelerine de yüklerinizi, mallarınızı Minivan Express taşımacılık hizmetinden yararlanarak ulaştırabilirsiniz.

Yunanistan, Bulgaristan, Bosna- Hersek, Kosova, Sırbistan, Romanya, Arnavutluk, Kuzey Makedonya ülkelerine hizmet veren firma, uluslararası taşımacılıkta güven ve kalitenin adresi olarak tanımlanmaktadır. Müşteri memnuniyeti garantili sevkiyatları gerçekleştiren ve başta Balkan ülkeleri olmak üzere pek çok Doğu Avrupa ülkesine hizmet veren firmanın amacı dünyanın her yerine taşımacılık hizmeti sağlamaktadır. Güvenli, kaliteli ve hızlı hatta sorunsuz bir teslimat süreci yaşamak istiyorsanız tercihiniz Seray Trans olmalıdır.

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir