Denizcilikte Ro-Ro Taşımacılığı Nedir, Nasıl Yapılır? - seraytrans.com

Denizcilikte Ro-Ro Taşımacılığı Nedir, Nasıl Yapılır?

Taşımacılık yöntemleri arasında en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bir tanesi hiç kuşkusuz ki denizyolu taşımacılığıdır. Denizyolu taşımacılığı ise taşınılan yüke, miktarına ağırlığına ve çeşidine göre farklılık göstererek, farklı taşımacılık çeşitlerini karşımıza çıkarmaktadır. Ro-Ro taşımacılığı ise denizyolu taşımacılığında en yaygın kullanılan taşıma çeşitlerinden bir tanesidir. Özellikle tekerlekli araçların taşınmasında kullanılan Ro-Ro taşımacılık yöntemi şirketlere bazı konularda avantajlar sunmaktadır. Denizaşırı gibi uzak yerlere sevk edilmesi gereken her türlü kara taşıtının, denizyolu taşımacılığıyla sevk edildiği taşıma türüne Ro-Ro taşımacılığı denilmektedir. Gemiler vasıtasıyla araba, kamyon, tır gibi her türlü kara taşıtının toplu bir şekilde taşınmasına imkan sağlayan Ro-Ro taşımacılık, firmalara zaman kazandırırken aynı zamanda ekonomik yönden de avantajlıdır. Taşımacılık yöntemine göre farklılık gösteren liman çeşitleri de olduğu için uluslararası taşımacılık yöntemlerine uygun olan limanlar tercih edilmelidir.

Özellikle de Ro-Ro taşımacılık gibi taşımacılık yöntemlerinde Ro-Ro gemilerinde taşınacak araçların gemiye yüklenmesi ve boşaltım zamanlarında Ro-Ro limanları tercih edilmelidir. Ülkemizde de bulunan Ro-Ro limanları, gelişen teknoloji sayesinde ülkemizden gerçekleşecek olan araç sevkiyatlarında ya da ülkemize transfer edilecek araçlar için büyük öneme sahiptir.

Karayolu ya da diğer taşımacılık yolları üzerinden gerçekleşen toplu taşımalar, özellikle araç geçişinin imkansız ya da çok zor olduğu yerlerde beraberinde birçok olumsuzluğu getirmektedir. Özellikle de güzergah üzerinde bulunan tüm ülkelerin gümrüklerinden geçerken yaşanan geçiş sıkıntıları, toplu taşıt transferlerinde denizyolu taşımacılığının tercih edilme oranını arttırmaktadır. Aynı zamanda da gerçekleşen toplu araç sevkiyatlarının, geniş alanlara ihtiyacı vardır. Ro-Ro gemileri ise kullanıcılarına bu geniş alana sunmaktadır. Bu durumda, gerçekleşen sevkiyatın daha ekonomik hale gelmesini sağlar.

Ro-Ro gemilerinin alabileceği mal taşıma kapasitesi diğer gemilere oranla daha fazladır. Bu mal taşıma kapasitesi ise hizmet veren lojistik firmasının gemilerine göre de farklılık göstermektedir. Bazı lojistik firmalarının gemileri daha geniş alanlar sağlayabilmektedir. Bu tamamen tercih edilecek olan lojistik firmasına göre farklılık göstermektedir. Fakat unutulmamalıdır ki Ro-Ro gemileri, lojistik firmalarına göre değişiklik gösterse de ortalama olarak tüm gemilerin, taşıma kapasiteleri benzerlik göstermektedir. Ortalama olarak bir Ro-Ro gemisine 300 ila 500 arasında binek araç yüklenebilmektedir. Binek araçlardan daha fazla yer kaplayan kamyon ya da tır gibi araçlardan ise Ro-Ro gemilerine ortalama olarak 80 ila 100 adet yüklenebilmektedir.

Ro-Ro Gemilerine Araç Yükleme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Ro-Ro gemilerine araç yüklemesi yapılırken bazı kurallar söz konusudur. Bu kurallar:

  • Araç şoförünün liman bölgesinde olması gerekmektedir.
  • Gemiye araç yüklemesi yapabilmek için öncesinde limandan tarih ve saat izinlerinin alınması gerekmektedir.
  • Tır gibi uzun araçlarının yüklemesinin nasıl yapılacağı ikili anlaşmalarla belirlenmelidir.
  • Tırlarda geçerli olan taşıyıcı firma ve gönderen firma arasında yapılmış olan ikili anlaşmaya binek araçlarda ihtiyaç duyulmaktadır.
  • Limanlarda, Ro-Ro gemilerine araç yüklemesi yapılırken belirlenen sıra ile araçların yüklemesi gerçekleşir.

Ro-Ro Taşımacılığı Faydaları Nelerdir?

Ro-Ro gemileri ile gerçekleşen araç taşınmaları firmalara diğer taşıma yöntemlerine göre bazı avantajlar sunmaktadır. Bu avantajlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Ro-Ro gemilerine yapılan yüklemeler daha kolaydır. Bu yüzden firmalara zaman tasarrufu sağlamaktadır.
  • Ro-Ro gemilerinde taşınan araçların güvenliklerinden lojistik firması sorumludur. Bu da firmalara avantaj sağlamaktadır.
  • Taşınan araçların diğer taşıma yöntemlerinde alabileceği çizilme ya da sarsılma gibi durumlarla karşılaşması Ro-Ro gemilerinde oldukça azdır.
  • Araçların gemiye yüklenmesinde ve boşaltılmasında direkt bu iş için geliştirilen yöntemler kullanılmaktadır. Bu da Ro-Ro taşımacılığı daha profesyonel kılmaktadır.

 

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir