Havayolu Taşımacılığı Neden Tercih Edilmelidir?

Havayolu Taşımacılığı Neden Tercih Edilmelidir?

Lojistik desteği olarak tanımlanan belirli bir malın ya da belgenin istenilen yere ulaştırılmasını sağlayan kargo veya taşımacılık sistemi farklı şekillerde yapılabilmektedir. Taşınılacak olan ürünün büyüklüğüne, miktarına ya da taşınma şartlarına göre farklı lojistik yöntemleri tercih edilmelidir. Karayolu, denizyolu ve havayolu gibi pek çok alternatifi olan taşımacılık sistemlerinde bireylerin ihtiyaçlarını karşılayacak en iyi yöntemin seçilmesi gerekmektedir. Özellikle de hızlı teslim edilmesi söz konusu olan ürünlerde ya da belgelerde havayolu taşımacılığı kullanılması gerekmektedir. Uçak, helikopter, jet gibi havayolunda kullanılan taşıtların, uzak mesafelere taşımacılık yapılırken hız konusunda büyük avantaj sağladığı bilinmektedir. Havayolu taşımacılığı, bozulabilir kargoların muhafaza edilmesine ve piyasa değerinin korunmasına yardımcı olacak niteliktedir. Özellikle hızlı ve ekonomik avantajlar sunan havayolu taşımacılığının bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Biz ise size hem havayolu taşımacılığının neden tercih edilmesi gerektiği hem de bazı dezavantajlarından bahsedeceğiz.

Havayolu Taşımacılığı Avantajları Nelerdir?

Taşımacılık yöntemlerinden bir tanesi olan havayolu taşımacılığının müşterilerine sunduğu avantajlar şu şekildedir:

 • Havayolu taşımacılığı, müşterilerinin hız beklentisini üst seviye de karşılamaktadır. Özellikle uluslararası piyasa da, taşıtılmak istenilen ürünün ya da belgenin, istenilen yere taşınmasında en hızlı hizmeti sağlamaktadır. Bu durumdan dolayı da denizyolu ya da karayolu gibi taşımacılık yöntemlerinin önüne geçmektedir.
 • Havayolu taşımacılığın en önemli avantajının hız olduğundan bahsetmiştik. Bu avantajının bir getirisi ise hızlı taşıma sayesinde envanter maliyetinin azalmasına katkı sağlamasıdır.
 • Havayolu taşımacılığı özellikle müşterisine sağladığı hızlı teslimat sayesinde daha ekonomik bir lojistik desteği olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Havayolu taşımacılığı, güvenlik anlamında da beklenen performansı sergiler ve bu da rakiplerinin önüne geçmesini sağlayan bir avantajıdır.
 • Uluslararası gerçekleşecek olan hassas eşyaların taşınmasında size en uygun olan taşıma yöntemi, havayolu taşımacılığıdır. Bunun sebebi taşınırken zarar görebilecek olan eşyaların, hasarsız bir şekilde havayolu taşımacılığıyla konforlu bir şekilde taşınmasıdır.
 • Özellikle de uluslararası geçişlerde diğer lojistik yöntemlerinde karşılaşılan gümrük işlemlerin havayolu taşımacılığında olmamasıdır. Bu yüzden uzak iki mesafe arasında taşınması planlanan ürünün taşınması için tercih edilmesi gereken en iyi yöntem havayolu taşımacılığı olacaktır.
 • Gümrük işlemlerinde kolaylık sağlayan havayolu taşımacılığı, hızlı ilerleyen bir sisteme sahip olduğu için esnek planlama avantajı da sunmaktadır.
 • Özellikle acil teslim edilmesi gereken ya da bozulma olasılığı olan ilaç, aşı gibi tıbbi malzemelerin taşınmasında tercih edilen bir yöntem olan havayolu taşımacılığı, hızlı teslimatı sayesinde yaşanması muhtemel olan olumsuzlukları ortadan kaldırır.
 • Havayolu taşımacılığın gelişmiş lojistik ağı ile beraber teslim alınmak istenilen ürünler, kapınıza kadar teslim edilebilmektedir. İstenilen durumlarda ise ürünler, uçak kargo ile getirilen havayolundan alınabilir. Bu da tamamen müşterinin isteğine bağlı bir durumdur. Fakat her iki türlü de lojistik desteğini sağlaması havayolu taşımacılığını ön plana çıkarmaktadır.

Havayolu Taşımacılığının Dezavantajları Nelerdir?

Elbette ki havayolu taşımacılığın diğer taşımacılık yöntemlerine gibi olumlu ve olumsuz yönleri bulunmaktadır. Özellikle de hızlı ve ekonomik olması sebebiyle tercih edilen havayolu taşımacılığının, dezavantajları da vardır. Bu dezavantajları ise sıralamamız gerekirse şu şekilde olacaktır:

 • Özellikle de diğer taşıma yöntemlerinin kullanıldığı araçlara kıyasla uçakların yakıtları daha pahalıdır. Bu da genel olarak havayolu taşımacılığını, diğer taşımacılık yöntemlerine oranla pahalı kılmaktadır. Özellikle de müşterilerin birim başına yapılan hesaplamalarında, bütçe hesaplaması titizlikle yapılmalıdır.
 • Havayolu taşımacılığı kullanıcılarına çok büyük ve çok ağır tonajlarda ürün taşınmasına imkan sağlamaz. Daha çok küçük ve kıymetli eşyaların taşınması için kullanılmaktadır.
 • Özellikle de ani hava değişimlerinden etkilenen havayolu taşımacılığı, bazı durumlarda aksamalara sebep olmaktadır.

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir