Tırlar ve Kamyonlar İçin Yol Yasağı Saatleri - seraytrans.com

Tırlar ve Kamyonlar İçin Yol Yasağı Saatleri

Şehir içi veya şehir dışı taşımacılık işlemlerinde kullanılan araçlara, ticari araç adı verilmektedir. Tır ve kamyon gibi ağır tonajlı ticari araçlar, parsiyel taşımacılık ve ambar taşımacılık gibi büyük operasyonlarda kullanılmaktadır. Bu araçların şehir içine girebilmesi için belirlenen, bazı saat aralıkları bulunmaktadır. 

Trafik Kanunu, tüm araçların uyması gereken çeşitli kurallardan oluşmaktadır. Bu kurallardan bazıları; tır ve kamyon gibi araçlar için düzenlenen, özel prosedürleri içermektedir. Tır ve kamyon kullanımı, şehir içine girme konusunda yasal süreçlere tâbi tutulmaktadır. Bu yaptırımlar, Ulaşım Koordinasyon Merkezi tarafından; şehirlerin yoğunluk düzeyine göre hazırlanmaktadır.

Tır ve kamyon gibi büyük araçlar, şehir içi trafiğini sekteye uğratacak durumlara neden olabilmektedir. Bu araçların; trafiğin genel seyrini bozmaması için, şehir içinde bulunan yollara girmemesi gerekmektedir. Bu konuda yapılan yasal düzenlemeler, tüm ülkeyi veya sadece ilgili olan şehri kapsayabilmektedir. 

İstanbul gibi büyük şehirlerde, tır ve kamyon gibi araçların kullanımı ile ilgili; özel düzenlemeler yapılmaktadır. Tır ve kamyon gibi araçların, tüm trafiği sekteye uğratmaması adına; bazı saat aralıklarında faaliyet göstermesi gerekmektedir. Bu yasal düzenleme sayesinde, kişilerin mağduriyet yaşaması engellenmektedir. 

Şehir İçi Kamyon Yasak Saatleri 

Karayolları Trafik Kanunu’nun 62. Maddesine göre 06.00 ve 22.00 arasında şehir içinde kamyon kullanımının durması gerekmektedir. Nakliye ve taşımacılık amacıyla kullanılan kamyonların, gece saatlerinde faaliyet göstermesi gerekmektedir. Aksi takdirde kişilere uygulanan, ciddi cezai yaptırımlar söz konusu olabilmektedir.

İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi, kamyonların akşamüzeri 16.00 dan 22.00’a kadar şehir içi trafiğine girmemesi konusunda yasal düzenlemeler yapmaktadır. Ağır tonajlı kamyonların belirlenen saat aralıkları dışında trafiğe çıkması, şehrin tüm trafiğini sekteye uğraması nedeniyle tehlikelidir.

Trafiğe giriş saatlerinin ihlal edilmesi durumunda, sürücülere idari para cezası uygulanmaktadır. Trafik Kanunu’nun 49/3 maddesi gereğince, belirlenen saatler dışında trafiğe çıkan ağır tonajlı araçlar, cezai yaptırıma tâbi tutulmaktadır.

Kamyon Trafiğe Çıkış Saatleri ve Yasal Süreçler 

Ağır tonajlı kamyonlar, şehir içi ya da şehirlerarası taşımacılık hizmeti veren firmalar tarafından kullanılmaktadır. Bu araçların şehir trafiğinde serbest bir şekilde dolaşması, tüm trafiğini aksamasına ve kişilerin mağduriyet yaşamasına neden olabilmektedir.

Yalnızca nakliye amacıyla kullanılan kamyonlardan ziyade, ev taşımacılığı amacıyla kullanılan kamyonlar da yasal süreçlere tâbi tutulmaktadır. Ev taşımacılığı yapan kamyonların şehir içine girebildiği saatler, 10.00 ve 16.00 arası olarak belirlenmektedir.

Belirlenen saat aralıkları dışında şehir içine giriş yapan araçların, cezai yaptırıma uğratılması mümkündür. Kural ihlali esnasında aracı kullanan şahsa 62 TL ceza kesilmektedir. Ek olarak araca ve araç sahibine 130 TL idari para cezası kesilmektedir.

Nakliye hizmetlerinde bulunan firmalar, kamyon ve tır gibi büyük araçlardan yaralanmaktadır. Şehir içi giriş saatlerini ihlal eden araç, herhangi bir şirket tarafından kullanılıyorsa; söz konusu firmaya 270 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

Tırların Şehir İçi Kullanımı

İlgili makamlar tarafından yapılan trafik düzenlemeleri, tır gibi ticari araçların faaliyetlerini kısıtlayacak yönetmeliklerden oluşmaktadır. İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi tarafından düzenlenen kanuna göre, şehir içinde 06.00 – 10.00 ve 16.00 – 22.00 saatleri arasında tır kullanımı yasaktır. 

Tır ve kamyon kullanımına getirilen yasaklar, trafiğin yoğun olduğu saatler göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Sabah ve akşam saatlerinde, çalışan kesimlerinin trafikte olması; mevcut trafiğin yoğunlaşmasına neden olmaktadır. Bu saatlerde, şehir içinde tır kullanmak; tüm trafiği sekteye uğratmaktadır.

Tır ve kamyonlar için belirlenen giriş ve çıkış yasakları, tüm otoyolları ve bu otoyollara bağlı olan diğer tüm yolları kapsamaktadır. Trafiğin akışını hızlandırmak amacıyla oluşturulan bu düzenleme, uluslararası lojistik faaliyetlerinde kullanılan araçlar için oluşturulmaktadır.

Tır Yasak Saatleri 

Tırların şehir içine giriş ve çıkış saatlerine yönelik uygulanan kısıtlamalar, trafiğin durumuna ve şehirlerin yoğunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle tır ve kamyon kullanan kişilerin, girecekleri şehrin yasal düzenlemelerini incelemesi gerekmektedir.

Tehlikeli madde taşımacılığı yapan tır ve kamyonlar, diğer araçlara nazaran daha fazla kısıtlamaya tâbi tutulmaktadır. Bu tür maddelerin taşımacılığını yapan tır ve kamyonlar, 02.00 ve 06.00 arasında şehir içine girebilmektedir. Bu saatler dışında şehir içi kullanım yapan firmalar, cezai yaptırıma çarptırılmaktadır. 

 

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir