Uluslararası Konteyner Taşımacılığında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Uluslararası Konteyner Taşımacılığında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Konteyner Taşımacılığı Nedir?

Konteyner taşımacılığı, lojistik sektöründe en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Konteyner taşımacılığının sık tercih edilmesine sebep olarak, konteynerlerin sağlam ve uzun ömürlü olması örnek gösterilebilir. Konteyner, yapı itibariyle ürünlerin daha büyük miktarlarda taşınmasını sağlayan, tamamen kapalı ve sağlam görünümlü bir taşıma aracıdır. Yapısı itibariyle bir yerden bir yere taşınması daha kolay hale gelmektedir. Konteyner üretimi de bazı standartlara tabii tutulmaktadır. Örneğin, taşımacılık sektöründe kullanılacak konteynerin uluslararası standart ölçülerde olması ve dayanıklı olması mecburidir. Özellikle denizyolu taşımacılığında konteyner sıklıkla tercih edilmektedir. Konteyner taşımacılık için yük çeşidine göre yükleme şekilleri de farklılık gösterebilmektedir. Kutu ve karton yükleme, konteyner taşımacılığında en sık tercih edilen yöntemlerden birisidir. Ürünler kutulanır ve daha sonrasında konteynere yerleştirilir. Diğer bir seçenek ise paket ile yüklemedir. Paket ile yükleme sırasında ürünler paketlenerek konteynere yerleştirilir.

Bu şekilde ürünler taşıma sırasında minimum zarar görür. Bunlara ek olarak varil ile yükleme ve sandık ile yükleme seçenekleri mevcuttur. Varil ile yükleme, sıvı ve akışkan malzemelerin taşınmasında tercih edilen bir yöntemdir. Ürünler varillere yerleştirilir daha sonrasında ise konteynere yüklenir. Taşınma sırasında varillerin kapaklarının açılmaması için önlem alınması gerekmektedir. Son yöntem olan sandık ile yükleme de ise, taşınacak ürünlere özel tasarlanmış sandıklar kullanılır. Yükler sandıklara yerleştirilir ve sandıklar konteynere yüklenir. Konteyner taşımacılığının sıklıkla tercih edilmesinin sebebi birçok taşımacılık şekline göre daha fazla yük taşınabilmesidir. Ayrıca havayolu taşımacılık gibi seçeneklere göre maliyeti daha düşüktür ve denizyolundan gerçekleşmesi mümkündür.

Uluslararası Konteyner Taşımacılığında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Uluslararası taşımacılık bazı sözleşmeler çerçevesinde gerçekleşebilir. Taşıma sözleşmelerinin kuralları, taşınan ürünlerin özelliklerine göre ve taşımacılık türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Konteynerler genellikle denizyoluyla taşındığı için Deniz Konişmentosu dahilinde değerlendirilebilir. İlk taşıyıcı tarafından hazırlanan Konişmento, karma taşıma konşimentosudur. Bu şekilde gerçekleşen taşımalarda genellikle ürünü yükleten kişi paketlemeyi gerçekleştirdiği için, gerekli bilgilendirme taşıyıcıya yapılmamışta taşıyıcı üründe meydana gelecek maddi kayıplardan muaf tutulabilmektedir. Eğer Konişmento taşıyanlar tarafından düzenlenmiş ise, taşıyıcılar tüm zararlardan sorumlu tutulacaktır. Yapılan sözleşmeler, sözleşme taraflarıyla ilgili bilgiler ve taşınacak yükle ilgili bilgiler içerir. Uluslararası konteyner taşımacılığında, yüklenen ürünlerin hasar görmeden teslim edilmesi önem taşımaktadır. Diğer bir önemli nokta ise konteyner ölçülerinin ve tasarımının taşınan yüke uygun olmasıdır. Türkiye, herhangi bir uluslararası anlaşmaya dahil olmadığından “Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu” kuralları kabul görmektedir. Ürün teslim alındığı andan itibaren taşıyıcının sorumluluğu başlar ve ürünlerin hasarsız teslim edilmesi taşıyıcının sorumluluğundadır. Konteyner taşımacılığında hazırlanan konşimento genellikle Atlantic Container Line Konişmentosudur. Bu konşimento teslim konşimentosu olma özelliği taşır. Bu konşimento sayesinde ürünler güverteye konulabilmektedir. Kullanılan diğer bir Konişmento ise Mersey Groupage konşimentosudur. Bu Konişmento, ürünleri paketleyen, konteynere istifleyen ve varış noktasına ulaştıran kişiler tarafından oluşturulur.

 

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir