Çeki Listesi (Packing List) Nedir, Nasıl Hazırlanır? | seraytrans

Çeki Listesi (Packing List) Nedir, Nasıl Hazırlanır? 

Uluslararası lojistik söz konusu olduğunda sıklıkla karşımıza çıkan çeki listesi, ticari açıdan oldukça önemli bir yere sahip olan belgeler arasındadır.  Genel olarak gönderiye ilişkin bilgilerin yer aldığı bu belge, ithalat ve ihracat işlemlerinde ihtiyaç duyulan verileri net bir şekilde ifade eder. Peki, çeki listesi nedir, nasıl hazırlanır, içeriğinde hangi bilgiler yer alır? Siz de bu sorulara net yanıtlar alabilir, çeki listesiyle ilgili detaylı bilgi edinerek bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. 

Çeki Listesi Ne Anlama Gelir?

İhracatı yapılan her bir gönderideki ürünlerin paketlenme şekillerinden paket adedine ve ürün detaylarına kadar çok çeşitli bilgileri içeren evraklara çeki listesi denir. Bu tür listeler gümrük işlemlerinde gönderinin sorunsuz bir şekilde geçiş yapması adına oldukça önemlidir. Çeki listesi için hazır şablonlar bulunsa da firmalar kendileri de özgün dokümanlar hazırlayabilir çünkü bu alanda resmi bir şablon bulunmaz. 

Kusursuz ve Eksiksiz Bir Çeki Listesi Nasıl Oluşturulur?

İhracatla uğraşan firmaların gönderilerini sorunsuz bir şekilde istenen adrese iletebilmesi için öncelikle kusursuz ve eksiksiz bir çeki listesi oluşturması gerekir. Intermodal taşımacılık Aksi takdirde gümrük sürecinde birçok sıkıntı ortaya çıkabilir ve çalışmaların aksaması nedeniyle verimsiz bir süreç yaşanabilir. 

Sorunsuz bir çeki listesinin hazırlanması ise aslında oldukça basittir. Bu listenin hazırlanma sürecinde bazı detaylara dikkat ederek siz de ideal özelliklere sahip listeler oluşturabilir, işlerinizi aksatmadan tamamlamanın avantajını yaşayabilirsiniz. Bu tür çeki listelerinde ihracatını yapacağınız gönderilerle ilgili eksiksiz bilgi oluşturarak ürün transferi konusunda sorunsuz bir süreç elde edebilirsiniz. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken unsurların başında ise şunlar gelir:

 • Transferi yapılan ürünün paketleme türü belirtilmelidir. 
 • Toplam paket miktarı çeki listesinde bulunmalıdır. 
 • Nakliyesi yapılan ürünün cinsi ifade edilmelidir. 
 • Ürün özellikleri detaylandırılarak belirtilmelidir. 
 • Gönderide yer alan her bir parçanın fiyatı hem birim hem de toplam olacak şekilde yazılmalıdır. 
 • Gönderici ve alıcı bilgileri ürünün çeki listesinde detaylı olarak ifade edilmelidir. 

Günümüzde çeki listesi için hazır şablonlar kullanılır. Bu sayede sadece istenen verileri yazarak eksiksiz bir belge oluşturmanız mümkün olur. Dilerseniz kendiniz de Microsoft Excel üzerinden doğrudan bir liste oluşturabilir, gönderi bilgilerini detaylı olarak listeleyebilirsiniz. 

Çeki Listesinde Olması Gereken Bilgiler Nelerdir?

İhracatın vazgeçilmez bir parçası olan çeki listesi, gönderiyle ilgili pek çok detaylı bilgiyi içerir. Bu sayede gümrük süreci pratik ve sorunsuz bir şekilde tamamlanarak nakliye işlemleri hızlandırılır. 

Çeki listesinde olması gereken bilgilerin başında ise yukarıda da belirttiğimiz gibi ihracatçı ve ithalatçı firmaların ünvanı, iletişim ve adres bilgileri gelir. Ayrıca çeki listesinin hazırlandığı zamanın net tarihi de belge üzerinde yer almalıdır. Bu tür listeler Türkçe ya da İngilizce hazırlanabileceği gibi, her iki dilde de oluşturulabilir. Bu noktada belgenin üzerinde;

 • Türkçe ise ‘’Çeki Listesi’’,
 • İngilizce ise ‘’Packing List’’,
 • İki dilde hazırlanıyor ise ‘’Çeki Listesi / Packing List’’ ibaresi bulunur. 

Ürünle ilgili detaylar da belgede açık ve net bir şekilde ifade edilir. Bunlar genel olarak şu şekildedir:

 • Ürünün cinsi ve açıklaması
 • Ürünün ambalajlanma türü
 • Toplam ürün adedi
 • Toplam ambalaj adedi
 • Ürünün brüt ağırlığı
 • Ürünün net ağırlığı
 • Ürünün birim fiyatı
 • Ürünün toplam fiyatı

Tüm bu bilgilere ek olarak ürünlerin transferinde kullanılan konteynere ait numara da belge üzerinde ifade edilmelidir.

Çeki Listesi Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çeki listesi hazırlarken dikkat edilmesi gereken çok sayıda detay bulunur. Bunların başında ise  nakliyesi yapılacak ürünlerin yer aldığı her bir Konteyner Taşımacılığı için farklı çeki listesinin hazırlanması gerekir. Özellikle ihracatı yapılacak olan ürünler tek bir konteynere sığmıyorsa bu detay oldukça titizlik gerektirir. Şayet her bir konteyner için farklı bir çeki listesi hazırlanmazsa nakliye sürecinde sorunlarla karşılaşılabilir. 

Çeki listesinin oluşturulması sürecinde tarihe, ilgili fatura numarasına, paket ağırlıklarına, her bir paketin içerisinde ne olduğuna, ürün tanımlarına ve GTIP koduna da özen gösterilmesi gerekir. Ayrıca bazen paket içerisindeki parçaların sayısı tek bir dokümana sığmayacak kadar fazla sayıda olabilir. Bu durumda her bir listede firmanın kaşesi ve imzası bulunmalıdır. İthalatçı firmanın imzası ve kaşesi olmadığı sürece belgenin geçerliliği olmaz. 

Buna ek olarak konteynere yerleştirilen gönderilerin tamamı için tek bir çeki listesi oluşturulur. Ancak gönderiler aynı konteynere sığmazsa ve birden fazla sayıda konteyner kullanılacaksa her bir konteyner için ayrı çeki listesi oluşturulur. Listenin altında ise firma bilgileri ile teslimat türü yer alır. 

Tüm İhracat İşlemlerinde Profesyonel Hizmetin Önemi 

Lojistik alanında yapılan her bir ihracat işlemi için hazırlanan çeki listesi, işlerin sorunsuz ve hızlı tamamlanabilmesi adına profesyonel bir şekilde hazırlanması gerekir. Bu noktada alanında uzman ve deneyimli bir ekipten güvenilir hizmet almak oldukça önemlidir. 

Profesyonel yöntemlerle sorunsuz bir şekilde oluşturulan çeki listesi sayesinde nakliye süreci kolaylıkla takip edilir ve panel üzerinden sistem yakından kontrol edilebilir. Özel entegrasyonlar oluşturularak hazırlanan kontrol sistemi üzerinden çalışmaların kesintisiz bir şekilde gerçekleştirildiğini görebilir, acil durumlarda hemen bilgi sahibi olabilir ve ihracat işlemlerinin eksiksiz bir şekilde yapılmasını sağlayabilirsiniz. 

Gönderilerinizin her biri için çeki listesi oluşturmakla uğraşmadan kısa sürede pratik bir şekilde işlemleri gerçekleştirebilir, nakliye sürecinin sorunsuz olmasını sağlayabilir, maliyetlerinizi minimize ederek profesyonel hizmetin avantajlarından yararlanabilirsiniz. Böylece işteki verimliliğinizi artırabilir, kazancınızı da yükseltmenin keyfine varabilirsiniz. 

Bu noktada en büyük destekçiniz olan firmamız, alanında uzman ve deneyimli ekibiyle her zaman yanınızda olur. Siz de firmamızla iletişime geçerek konuyla ilgili detaylı bilgi alabilir, profesyonel hizmet almanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir